Fotovoltaika na bytových domech 

Rok 2023 přinesl pozitivní změny pro realizace fotovoltaických elektráren (“FVE”) na střechy bytových domů. Cesta k vytouženému cíli FVE na střeše bytovky nebo činžáku je tak výrazně jednodušší. Novela energetického zákona přinesla od ledna 2023 možnost využívání elektrické energie i na jednotlivé byty. Připravili jsme pro vás přehled důležitých změn a webinář o všem, co potřebujete vědět jako předseda/člen výboru SVJ či představenstva družstva. 

 

Jaké konkrétní změny nám nový zákon LEX OZE I  přinesl? 

  • Došlo k navýšení limitu instalovaného výkonu FVE z 10 na 50 kW. Díky tomu, není nutné řešit vlastní licenci od ERÚ
  • Navýšení limitu instalovaného výkonu FVE z 20 na 50 kW, není nutné žádat o stavební povolení. 
  • Navýšení limitu instalovaného výkonu FVE z 20 na 50 kW, není nutné dokládat odbornou způsobilost.
  • Sdílení vyrobené elektřiny z FVE v bytových domech už není závislé na zapojení a souhlasu všech majitelů bytů.
  • Každý byt si nadále může ponechat vlastního dodavatele elektřiny. Zůstává tak i odběrné místo. Už není nutné slučovat všechna odběrná místa do jednoho. Vyhláška zavedla rozdělení na vůdčí (prímární) a přidružená odběrná místa. 
  • FVE do 50 kW bude mít EAN, který umožňuje vybrat si obchodníka pro prodej nespotřebované elektřiny. 

 

bytový dům, firma nebo škola. Komunitní energetika dostala zelenou. Přidejte se do energetického společenství.

Přemýšlíte nad FVE na společnou střechu vašeho bytového domu? Poslední úpravy zákona značně usnadňují cestu k větší energetické soběstačnosti a sdílení. Umožňují do sítě napojit okolní domy nebo energii vyrobenou na střeše domu v Praze spotřebovat na chalupě.

Komunitní energetika vs. sloučené měření

Komunitní energetika má jednodušší schvalovací proces jak u SVJ nebo družstev. Není potřeba 100% souhlas všech vlastníků. Vlastníci bytů neztrácí právo na výběr svého vlastního dodavatele elektřiny, což u sloučeného měření není možné, ale i z tohoto řešení, může plynout výhoda. Což je větší objem nakupované elektřiny a sleva od samotného obchodníka. U komunitní energetiky se o rozúčtování stará distribuce s operátorem trhu. U sloučeného měření je potřeba zvolit sofistikovaný systém pro rozúčtování, tento systém si zvolí a vede SVJ samo. Větší zásah do budovy je potřeba také u sloučeného měření, kde bývá většinou potřeba rekonstrukce celé rozvodny a výměny elektroměrů si hradí samotné SVJ. V neposlední řadě je komunitní energetika bezpečnější i v ohledu na neplatiče energií, kdy povinnost platby nepřechází na SVJ nebo na družstvo.

 

Nová Zelená Úsporám pro fotovoltaické systémy

Oblast podpory C.3 na BD Instalované části systému FVE Základ a SVJ – Dotace (Kč) Obce a veř. správa – Dotace (Kč)
Za každý 1 kWp instalovaného výkonu  15 000 22 000
Za každý 1 kWh el. akumulačního systému  10 000 15 000
Za bytovou jednotku sdílející vyrobenou el. energii z FV systému a současně připojenou na systém optimalizace** spotřeby energie z FV systému  10 000 15 000

** FV systém vybaven centrálním řídicím systémem, který ovládá využití energie v napojených bytových jednotkách. V těchto bytových jednotkách bude instalován alespoň jeden z následujících systémů: 

  • systémem, který v případě požadavku centrálního řídícího systému dočasně zvýší požadovanou teplotu vody v bojleru o nastavenou teplotu (energie z FV tak bude uložena ve formě tepla) 
  • centrálním řídícím systémem aktivované zásuvky pro připojení vhodných typů spotřebičů využívajících efektivně energii z FV, např. spínání klimatizace, dobíjení elektromobilů.

 

Proč se FVE na střeše bytového domu vyplatí?

Zvýšíte hodnotu celého domu i bytů samotných. Větší komfort pro obyvatele domu. Určitě se zamyslete nad stavem nemovitosti. Je střecha v dobrém stavu a nepotřebuje příštích aspoň 25 let rekonstrukci?

Dotace Nová zelená úsporám, kterou lze využít i na bytové domy. Dotace se nevztahují jen na fotovoltaické systémy, ale v rámci renovace můžete využít dotaci i na tepelné čerpadlo. Státní dotace vám pomůže ušetřit až 50% vynaložených nákladů na instalaci. Dobře promyslete všechny kroky a neváhejte se obrátit na odborníky.

Panelové domy mají skvělé podmínky pro nenáročné a rychlé instalace. Samotný rozvoj FVE na bytových domech by výrazně pomohl k navýšení využívání čistých zdrojů energie v České republice. Podle studie společnosti EGÚ Brno by výkon v souhrnu dosáhl až 1,9 GW, což je téměř aktuální výkon JE Temelín.

Potenciál pro komunitní sdílení, které optimalizuje využívání vyrobené energie a minimalizuje přetoky do distribuční sítě. Z dlouhodobého hlediska je totiž nejvýhodnější maximum vyrobené elektřiny i spotřebovat.  

 

Nejčastější FVE na bytových domech

Nejoblíbenější varianty FVE na střechy bytových domů. Voda nejlepší akumulátor energie.

 

FVE bez dalších technologií

Základní varianta FVE na střeše bytového domu. Doporučené řešení pro domy s nulovým nebo minimálním přebytkem energie po pokrytí spotřeby ve společných prostorách nebo domácnostech. Tato varianta je častá pro budovy s menší plochou střechy a velkým počtem bytových jednotek. Také se jedná o ekonomicky nejméně náročnou variantu.

 

FVE s bateriovým systémem

FVE v kombinaci s baterií zvyšuje využitelnost FVE. Zároveň je nutné podotknout, že je potřeba mít dostatečný prostor na střeše pro fotovoltaické panely, které svým výkonem dokáží pokrýt spotřebu bytových jednotek a zároveň nabíjet baterie. Energie je akumulována typicky během dne, kdy je velká výroba a malá spotřeba. Energie tak počká do večera, kdy ji obyvatelé mohou spotřebovat.  

 

FVE s vytápěním nebo ohřevem užitkové vody

V praxi velice funkční a oblíbená varianta. Vytápění nebo ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo, případně jeho kombinace s elektrickým bojlerem. 

 

Solární termický ohřev vody 

Všeobecně platí, že je výhodné pořízení FVE, i kdybyste chtěli pouze ohřívat vodu. Fotovoltaické panely totiž na rozdíl od termických dokáží vyrábět elektřinu, i když je zataženo.

Máte dotazy ohledně FVE na bytových domech, neváhejte se na nás obrátit. Vše vám vysvětlíme, poradíme a pomůžeme vám na schůzi vlastníků. Připravili jsme si pro vás společně s portálem Sousedé.cz webinář na téma: 

 

Vše o instalaci fotovoltaiky pro předsedy SVJ krok za krokem

Proč si vybrat nás?

Jsme odborníci, která nestaví jen fotovoltaiky pro domácnosti, stavíme i velké fotovoltaiky pro firmy, provozujeme velké pozemní elektrárny a nabízíme monitoring, servis, poradenství, dotační poradenství a financování. Proč vybrat právě nás:

1) Zkušenosti a odbornost – návrh fotovoltaiky provádíme sami za pomocí projektantů, výstavbu provádí prověření elektrikáři a pokrývači vyškolení na pokládku solárních modulů.

2) Kvalitní komponenty – instalujeme ověřené technologie s nadstardadními zárukami a garancemi. Pro rodinné domy používáme střídače a bateriové systémy SOLAX, fotovoltaické moduly používáme Jinko Solar, Swiss Solar nebo jiné moduly z top 10 světových výrobců. Za příplatek dokážeme dodat moduly vyrobené přímo v EU.

3) Rychlá dodávka elektrárny – nabíráme si jen tolik zakázek, kolik jsme schopni dodat v krátkém termínu a v nejlepší kvalitě.

4) Individuální přístup – nenabízíme jen „balíčková řešení“, dokážeme nabídnout i nestandardní technologie nebo konfigurace.

Ozvěte se nám!

Rádi Vám poradíme

Už neváhejte ani minutu, jsme připraveni vám poradit. Napište, zavolejte nám nebo vyplňte kontaktní formulář.

Čistá energie

Soběstačnost

Udržitelnost

Kontaktní formulář